October 18th, 2016 (Week 8)

Ranking Comments can be sent to the  Web-editor and they will be sent to the ranking committee.

Need to be notified when the rankings are released? Complete this form.

** Attention Coaches**

It is the responsibility of, and extremely important that, each coach/school to clearly identify a Junior Varsity team as competing in a Varsity event when reporting meet results. 

Boys 4A

RankSchool
1Dowling WDM
2Pleasant Valley
3Dubuque Hempstead
4Valley WDM
5Prairie CR
6Cedar Falls
7Linn-Mar
8Waukee
9Iowa City City High
10Johnston
11Iowa City West
12Cedar Rapids Washington
13Indianola
14DubuqueSenior
15Ankeny

Teams to Watch
Ames
Ankeny Centennial
Council Bluffs Thomas Jefferson
Muscatine
Urbandale

Girls 4A

RankSchool
1Johnston
2Cedar Falls
3Iowa City City High
4Dubuque Hempstead
5Ankeny Centennial
6Iowa City West
7Muscatine
8Bettendorf
9Dubuque Senior
10Pleasant Valley
11Dowling WDM
12Waukee
13Linn-Mar
14Cedar Rapids Kennedy
15Ames

Teams to Watch
Ankeny
North Scott Eldridge
Roosevelt DM
Urbandale
Valley WDM

Boys 3A

RankSchool
1Mount Vernon-Lisbon
2Grinnell
3Mount Pleasant
4Dallas Center-Grimes
5Gilbert
6Pella
7Decorah
8Dubuque Wahlert
9Marion
10Carlisle
11Humboldt
12Cedar Rapids Xavier
13Glenwood
14Clear Creek Amana
15Sergeant Bluff Luton

Teams to Watch
Atlantic
Sioux City Heelan
Spirit Lake
Waverly
Winterset

Girls 3A

RankSchool
1Wahlert
2Decorah
3Pella
4Charles City
5Ballard
6Gilbert
7Ft Madison
8Mt Vernon-Lisbon
9Bishop-Heelan
10DCG
11North Polk
12Denison-Schleswig
13Humboldt
14Assumption
15Spencer

Teams to Watch
Atlantic
Benton
Glenwood
Oskaloosa
Solon

Boys 2A

RankSchool
1Garner Hayfield Ventura
2Unity Christian
3Mid Prairie Wellman
4Western Christian
5South Hamilton
6George Little Rock
7Aplington Parkersburg
8Clear Lake
9South Winnesheik
10East Marshall
11Tipton
12Dike New Hartford
13Shenandoah
14Anamosa
15Waukon

Teams to Watch
CMB
Ogden
Iowa City Regina
Monticello
Sioux Center

Girls 2A

RankSchool
1Monticello
2Pocahontas
3Springville Central City
4Mid Prairie
5CMB
6Osage
7South Winneshiek
8Okoboji
9Emmetsburg
10Shenandoah
11Cascade
12Unity Christian
13Iowa City Regina
14Boyden Hull-Rock Valley
15Anamosa

Teams to Watch
Aplington Parkersburg
North Cedar
PCM
Underwood
Western Christian

Boys 1A

RankSchool
1Nodaway Valley
2Calamus Wheatland
3Pekin
4ACGC
5Starmont
6Panorama
7Tri Center
8Eagle Grove
9Bellevue
10Boyer Valley
11Trinity Christian
12BCLUW
13Denver
14West Fork
15Woodbine

Teams to Watch
Dunkerton
Earlham
Marquette
Newman
Remsen St. Mary’s

Girls 1A

RankSchool
1Central Elkader
2Hudson
3Marquette
4North Linn
5Pekin
6St. Edmond
7ACGC
8Newman
9Panorama
10West Fork
11Eagle Grove
12Griswold
13Alta Aurelia
14Logan Magnolia
15Denver

Teams to Watch
Clarksville
Ed Co
Maple Valley Anthon Oto
Tri Center
West Central Valley