2017 Week 3 Team Rankings

September 5th, 2017 (Week 3)

Ranking Comments can be sent to the  Web-editor and they will be sent to the ranking committee.

Need to be notified when the rankings are released? Complete this form.

** Attention Coaches**

It is the responsibility of, and extremely important that, each coach/school to clearly identify a Junior Varsity team as competing in a Varsity event when reporting meet results. 

Boys 4A

RankSchool
1 Dowling Catholic WDM
2 Pleasant Valley
3 Dubuque Hempstead
4 Linn-Mar
5 Prairie CR
6 Johnston
7 Waukee
8 Iowa City West
9 Iowa City City High
10 Valley WDM
11   Ankeny Centennial
12 CR Kennedy
13 Indianola
14 Dubuque Senior
15 Cedar Falls

Teams to Watch

Ames
Ankeny
CR Washington
Council Bluffs Thomas Jefferson
Urbandale

Girls 4A

Rank School
1 Johnston
2 Dowling Catholic WDM
3 Cedar Falls
4 Dubuque Hempstead
5 Iowa City West
6 Linn-Mar
7 Ankeny Centennial
8 Dubuque Senior
9 Waukee
10 Iowa City City High
11 North Scott Eldridge
12 Pleasant Valley
13 DM Roosevelt
14 Urbandale
15 Ankeny

Teams to Watch

Indianola
Mason City
Ottumwa
Southeast Polk
Valley WDM

Boys 3A

RankSchool
1 Gilbert
2 Dallas Center-Grimes
3 Decorah
4 Grinnell
5 Dubuque Wahlert
6 Mount Vernon-Lisbon
7 Carlisle
8 Cedar Rapids Xavier
9 Sergeant Bluff Luton
10 Waverly Shell Rock
11 Clear Lake
12 Humboldt
13 Bondurant Farrar
14 Clear Creek Amana
15 Glenwood

Teams to Watch

Center Point Urbana
Charles City
LeMars
Marion
Oskaloosa

Girls 3A

RankSchool
1 Decorah
2 Wahlert
3 Bishop Heelan
4 Pella
5 Humboldt
6 Ballard
7 Dallas Center-Grimes
8 Charles City
9 North Polk
10 Glenwood
11 Denison Schleswig
12 Grinnell
13 Gilbert
14 Assumption
15 Marion

Teams to Watch

Atlantic
LeMars
MVL
Solon
Spencer

Boys 2A

RankSchool
1 Mid-Prairie
2 George-Little Rock
3 Western Christian
4 Tipton
5 South Hamilton
6 Garner-Hayfield-Ventura
7 Williamsburg
8 Roland-Story
9 Aplington-Parkersburg
10 East Marshall
11 Monticello
12 Sioux Center
13 Okoboji
14 Unity Christian
15 Sheldon

Teams to Watch

Albia
Davis County
Eddyville-Blakesburg-Fremont
Regina, Iowa City
Shenendoah

Girls 2A

RankSchool
1 Mid-Prairie
2 Monticello
3 Woodbury Central-KP
4 Crestwood
5 Shenandoah
6 Underwood
7 Williamsburg
8 Okoboji, Milford
9 Cascade
10 Unity Christian
11 Waukon
12 Western Christian
13 North Cedar
14 New Hampton
15 Estherville-LC

Teams to Watch

Emmetsburg
Osage
Prairie City-Monroe
Pocahontas Area
Regina, Iowa City

Boys 1A

RankSchool
1 Nodaway Valley
2 South Winneshiek
3 Starmont
4 Bellevue
5 Denver
6 Pekin
7 Hudson
8 Maquokata Valley
9 Ogden
10 Tri Center
11 Calamus Wheatland
12 Earlham
13 Panorama
14 Madrid
15 ACGC

Teams to Watch

Eagle Grove
Newman Mason City
Sibley Ocheyedan
St. Albert
Woodbine

Girls 1A

RankSchool
1 South Winneshiek
2 Kee High
3 Central Elkader
4 Hudson
5 St. Edmond
6 Marquette
7 Pekin
8 Baxter
9 Denver
10 Panorama
11 Newman Mason City
12 Eagle Grove
13 Springville Central City
14 Sumner Fredircksburg
15 North Linn

Teams to Watch

ACGC
Logan Magnolia
St. Ansgar
Tri Center
Madrid