Outstanding Meet Performers – By State
Iowa
2016
TBD
2015
Lexus Lovan
Urbandale
Cole Phillips
Mt Pleasant
Urbandale
Cole Phillips
Mt Pleasant
2002
Kristin Hansen
Okoboji
Rumel Monk
Des Moines
Okoboji
Rumel Monk
Des Moines
2001
Tiff Pedersen
Atlantic
Jeremy Mims
Iowa City High
Atlantic
Jeremy Mims
Iowa City High
2000
LoLo Jones
DM Roosevelt
Paul Scott
DM Hoover
DM Roosevelt
Paul Scott
DM Hoover
1999
Brandi Bierschank
Benton Community
Quinnel McCaleb
Ft Dodge
Benton Community
Quinnel McCaleb
Ft Dodge
2006
Jenna Caffrey
Burlington
Cody Baethke
Williamsburg
Burlington
Cody Baethke
Williamsburg
2005
Kelsey Steffens
Central DeWitt
Greg Offerman
Charles City
Central DeWitt
Greg Offerman
Charles City
2004
Stacy Butt
NE Gooselake
Chase Madison
Newton
NE Gooselake
Chase Madison
Newton
2003
Beth Bersquist
Albernett
Clark Davidson
Dallas Center
Albernett
Clark Davidson
Dallas Center
2010
Jessica Gehrke
Iowa City West
Kevin Mincy
SE Polk
Iowa City West
Kevin Mincy
SE Polk
2009
Sara Stoakes
North Tama
Kyle Slaymaker
CR Kennedy
North Tama
Kyle Slaymaker
CR Kennedy
2008
Taylor Freeman
Iowa City West
Jared Herring
Burlington
Iowa City West
Jared Herring
Burlington
2007
Ashley Miller
Tipton
Stephen Arvamis
Davenport North
Tipton
Stephen Arvamis
Davenport North
2014
Jalynn Roberts-Lewis
Des Moines Roosevelt
Rico Gafford
Dowling Catholic
Des Moines Roosevelt
Rico Gafford
Dowling Catholic
2013
Becca Cherry
Waverly-Shell Rock
Trevor Ryen
OA-BCIG
Waverly-Shell Rock
Trevor Ryen
OA-BCIG
2012
Maddie Beeler
I-35
James Harrington
Cedar Falls
I-35
James Harrington
Cedar Falls
2011
Khanishah Williams
Burlington
Alec Baldwin
Spirit Lake
Burlington
Alec Baldwin
Spirit Lake
Illinois
2016
TBD
2015
Tineja Foy
Creet-Monee
Ricky Hurley
Cary Grove
Creet-Monee
Ricky Hurley
Cary Grove
2002
April Szatkowski
Bartlett
Marquise Cole
Hillcrest
Bartlett
Marquise Cole
Hillcrest
2001
Jenny Roberts
Sycamore
Gena Rawlins
Stanford Olympia
Deandre Bovan
South Shore
Sycamore
Gena Rawlins
Stanford Olympia
Deandre Bovan
South Shore
2000
Kaleena Hammons
York
Adam Palumbo
York
James Walton
Hinsdale South
York
Adam Palumbo
York
James Walton
Hinsdale South
1999
Tamara Robinson
Proviso East
Vince Singleton
Bishop McNamara
Proviso East
Vince Singleton
Bishop McNamara
2006
Jennifer Fall
Mahomet-Seymour
Sammy Biggs
Morrison
Mahomet-Seymour
Sammy Biggs
Morrison
2005
Seun Adigin
Homewood-Flossmoor
Jeff Farnell
Montini
Homewood-Flossmoor
Jeff Farnell
Montini
2004
Briana Lynn
Thornwood
Justin Harrison
Wheaton South
Thornwood
Justin Harrison
Wheaton South
2003
Floyd Turner
Melrose Park
Tiffany Johnson
Danville
Melrose Park
Tiffany Johnson
Danville
2010
Ashley Stacey
Thornton
Eric Oliver
Homewood Flossmoor
Thornton
Eric Oliver
Homewood Flossmoor
2009
Kwanna Brooks
Chicago Kenwood
Justin Smith
Springfield Lanphier
Chicago Kenwood
Justin Smith
Springfield Lanphier
2008
Toni Grahm
Conant
Mitch Erickson
Marian Catholic
Conant
Mitch Erickson
Marian Catholic
2007
Breana Sanner
Hillcrest
Ray Parker
Romeoville
Hillcrest
Ray Parker
Romeoville
2014
Katelyn Hill
Glenbard South
Jonathan Wells
Grant
Glenbard South
Jonathan Wells
Grant
2013
Dave Kendziera
Mount Prospect
Mount Prospect
2012
Alyssa Schoeder
Bartlett
Jermaine Kline
Lake Park
Bartlett
Jermaine Kline
Lake Park
2011
Alyssa Schoeder
Bartlett
Jermaine Kline
Lake Park
Bartlett
Jermaine Kline
Lake Park
Wisconsin
2015
Breda Hernandez
Beloit Memorial
Collin Hofacker
Freedom
Beloit Memorial
Collin Hofacker
Freedom
2014
Bonnie Draxler
Wrightstown
Darin Lau
Eau Claire Immanual Luthern
Wrightstown
Darin Lau
Eau Claire Immanual Luthern
2013
Rachel Atchison
East Troy
Daniel Freiberg
Madison La Follette
East Troy
Daniel Freiberg
Madison La Follette
2012
Tessa Thurs
Faryn Wirkus
Edgar
Jason Zahn
Grafton
Faryn Wirkus
Edgar
Jason Zahn
Grafton
2007
Akaila Cabell
Racine Case
Matt Mroczynski
Pulaski
Racine Case
Matt Mroczynski
Pulaski
2006
Jessica Holchaus
(German Exchange)
Rushgold
Brett Madlon
Oceola
(German Exchange)
Rushgold
Brett Madlon
Oceola
2005
Michelle Corrigan
Pulaski
Steve Marcelle
Green Bay Preble
Pulaski
Steve Marcelle
Green Bay Preble
2004
Blair Runde
Platteville
Rider Claus
Madison West
Platteville
Rider Claus
Madison West
2011
Bria Halama
Independence
Mike Miller
Racine
St. Catherine’s
Independence
Mike Miller
Racine
St. Catherine’s
2010
Alaina Murphy
Seymour
Dan Sullivan
Elkhorn Area
Seymour
Dan Sullivan
Elkhorn Area
2009
Tasha Allen
Milwaukee North
Jared Abbrederis
Wautoma
Milwaukee North
Jared Abbrederis
Wautoma
2008
Megan Rennhack
Dodgeland
Justin Simmons
Milwaukee South
Dodgeland
Justin Simmons
Milwaukee South
2015
Breda Hernandez
Beloit Memorial
Collin Hofacker
Freedom
Beloit Memorial
Collin Hofacker
Freedom
2014
Bonnie Draxler
Wrightstown
Darin Lau
Eau Claire Immanual Luthern
Wrightstown
Darin Lau
Eau Claire Immanual Luthern
2013
Rachel Atchison
East Troy
Daniel Freiberg
Madison La Follette
East Troy
Daniel Freiberg
Madison La Follette
2012
Tessa Thurs
Faryn Wirkus
Edgar
Jason Zahn
Grafton
Faryn Wirkus
Edgar
Jason Zahn
Grafton
South Dakota
2008
Alex Duling
Gregory
Travis Kroeger
Canton
Gregory
Travis Kroeger
Canton
Nebraska
2003
Kellie Hawkins
Kearney
Gable Baldwin
Grand Island
Kearney
Gable Baldwin
Grand Island
2002
Tamara Burns
Elmwood
Eric Johnson
Lincoln East
Elmwood
Eric Johnson
Lincoln East
2001
Anne Shadle
South Sioux City
Kim Clark
Elkhorn
Bryan Hoge
Bennington
South Sioux City
Kim Clark
Elkhorn
Bryan Hoge
Bennington
2000
Autumn Hansen
O’Neill
Kyle Odvody
Wahoo
O’Neill
Kyle Odvody
Wahoo