Girls 1A

EventLast NameFirst NameYearSchoolMark
Shot PutGoellerMackenzie10Wapsie Valley, F40' 2.25"
Shot PutUppenaLibertie11Midland, Wyoming39' 4.25"
DiscusGoellerMackinzie10Wapsie Valley, F134' 10"
DiscusLeisingerKirsten12Charter Oak-Ute131' 11"
Long JumpGonzalezMaria12West Hancock18' 4"
Long JumpVaskeJohanna12Bishop Garrigan17' 2.5"
High JumpGonzalezMaria12West Hancock5' 4"
High JumpJonesLexi10West Fork, S5' 3"
100mMaschmannKatie12Montezuma12.64
100mFlammangLindsey11Lawton-Bronson12.74
200mMashmannKatie12Montezuma25.83
200mFullerSavana9Guthrie Center26.07
400mKriegelJolissa12BMG58.08
400mPfadenhauerAlyssa9Danville58.36
800mFundermannEmalee12Maple Valley-A-O2:19.68
800mSchraftJanette9East Mills2:20.58
1500mFundermannEmalee12Maple Valley-A-O4:53.41
1500mSchraftJanette9East Mills4:56.14
3000mSchraftJanette9East Mills10:48.20
3000mLippertBethany11AGWSR11:09.19
100 HurdlesKeuneKenzie12Sioux Central, SR15.24
100 HurdlesWeissDallas12Nashua-Plainfield15.38
400 HurdlesDafferMackenzie12Sidney1:05.08
400 HurdlesKeuneKenzie12Sioux Central, SR1:05.12
4x100Arendt
Gatton
Gatton
Maschmann
Alisha
Riley
Saphire
Katie
12
9
11
12
Montezuma50.62
4x100Klendworth
Newbauer
Rawson
Ingwersen
Abby
Kayla
Cassie
Abbey
12
12
12
12
North Linn, TM51.12
4x200Smith
Leerar
Gonzalez
Hudspeth
Brigid
Kelly
Maria
Kaylee
10
10
12
11
West Hancock1:46.26
4x200Rumelhart
Foentes
Smith
Fuller
Rachel
Jennifer
Mady
Savana
11
12
10
9
Guthrie Center1:46.79
4x400Funk
Deitchler
Wille
Schroeder
Ashley
Ciera
Mary Kate
Haley
11
9
9
12
Central, Elkader4:02.56
4x400Smith
Gonzalez
Hudspeth
Hudspeth
Brigid
Maria
Sydney
Kaylee
10
12
10
11
West Hancock4:06.22
4x800Funk
Deitchler
Asche
Schroeder
Ashley
Ciera
Emily
Haley
11
9
12
12
Central Elkader9:44.69
4x800Scharn
Sievers
Smith
Sylvester
Nicole
Jenny
Shera
Regan
12
11
10
10
Sioux Central SR9:52.26
DMRMcKibben
Wolf
Todd
Fundermann
JoHannah
Karlee
Morgan
Emalee
10
11
11
12
Maple Valley-A-O4:12.50
DMRMarnin
Scheel
Lundy
Scar
Sadie
Rachel
Kenna
Destiny
10
11
12
12
Nodaway Valley4:19.33
SMRLenth
Asche
Wille
Schroeder
Gabrielle
Emily
Mary Kate
Haley
10
12
9
12
Central Elkader1:51.09
SMRHammer
Leerar
Smith
Hudspeth
Faith
Kelly
Brigid
Kaylee
11
10
10
11
West Hancock1:51.89
4x100 SHRStrohmyer
Boettcher
Nims
Keune
Erin
Dannielle
Makayla
Kenzie
10
10
10
12
Sioux Central, SR1:06.86
4x100 SHRStraight
Mantz
Boots
Murray
Morgan
Kenzie
Macie
Shannon
12
9
9
11
Belle Plaine1:07.1

*Denotes State Record

Girls 2A

EventLast NameFirst NameYearSchoolMark
Shot PutPhelpsKiana12KP-WC48' 8.75"*
Shot PutKofronJamie9Tipton42' 9"
DiscusPhelpsKiana12KP-WC172' 1"*
DiscusSullivanKenzie11Pocahontas Area131' 7"
Long JumpMarcucciAleenah12Northeast, GL18' 0.75"
Long JumpTurekMikayla9Unity Christian17' 4.5"
High JumpDurbinSydney9OA-BCIG5' 4"
High JumpShepardMary11Albia5' 3"
100mKesterKeaton10Earlham12.51
100mFunkeMorgan10Beckman12.76
200mKeasterKeaton10Earlham25.33
200mGarwoodAnna11Union, LaPorte25.60
400mCoveyOksana12DSM Christian57.19
400mPetersonLily10Alta/Aurelia58.03
800mCoveyOkasana12DSM Christian2:12.62
800mWrightGwynne12Pekin2:14.68
1500mHostetlerAnna10Mid-Prairie4:38.96
1500mWrightGwynne12Pekin4:43.92
3000mWilliamsAlyssa12Durant10:19.19
3000mFriesenEllie10Osage10:24.09
100 HurdlesMarcucciAleenah12Northeast, GL14.42
100 HurdlesHudsonMegan11Union, LaPorte14.87
400 HurdlesMarcucciAleenah12Northeast, GL1:04.08
400 HurdlesWagnerHannah11Central Springs1:05.27
4x100Hudson
Driscol
Powell
Holschlag
Megan
Maggie
Courtney
Kaitlin
11
11
11
11
Union, LaPorte50.11
4x100Owensby
Jacobs
Raymond
Santi
Annalise
Tori
Hunter
Rylan
10
11
11
10
Madrid50.35
4x200Rickels
Ryan
Meyer
Trumm
Celine
Anne
Annie
Rachel
11
10
11
9
Cascade, WD1:45.22
4x200Owensby
Jacobs
Raymond
Santi
Annalise
Tori
Hunter
Rylan
10
11
11
10
Madrid1:45.38
4x400VantHul
Nelson
VanGinkel
Feenstra
Kylie
Bailey
Emily
Erika
12
9
11
11
Western Christian, Hull3:58.52
4x400Thomas
Meyer
Ruffridge
Meyer
Taylor
Grace
Elle
Faith
12
11
11
11
Pocahontas Area3:58.71
4x800Holub
Anderson
Patterson
Gadient
Paige
Keeley
Jordyn
Corinne
10
9
10
9
Moticello9:25.23*
4x800Meyer
Oehlertz
Ruffridge
Meyer
Grace
Destini
Elle
Faith
11
12
11
11
Pocahontas Area9:37.26
DMREvans
Mars
Bakke
Covey
Dakoda
Olivia
Alayna
Okasana
10
11
9
12
DSM Christian4:10.43
DMRLoes
McCormick
Anderson
Holub
Anna
Sonya
Keeley
Paige
10
12
9
10
Monticello4:11.65
SMRMeyer
Larsen
Hilleman
Cripps
Emma
Shelby
Allison
Kayla
10
12
11
9
West Marshall, SC1:49.84
SMRKoppes
Ryan
Rickels
Trumm
Brittany
Anne
Celine
Rachel
10
10
11
9
Cascade, WD1:51.04
4x100 SHRGarwood
Sallee
Hudson
Holschlag
Anna
Natalie
Megan
Kaitlin
11
12
11
11
Union, LaPorte1:05.34
4x100 SHRKoppes
Green
Recker
Tucker
Brittany
Noelle
Rachel
Lisa
10
11
11
Cascade, WD1:06.74

*Denotes State Record

Girls 3A

EventLast NameFirst NameYearSchoolMark
Shot PutBotcherBrandie11Spencer41' 4.75"
Shot PutKonfrstLinnaea12Glenwood40' 8"
DiscusKonfrstLinnaea12Glenwood133' 1"
DiscusMiselKaty12Solon131' 3"
Long JumpSlightDianna11Boone17' 6.75"
Long JumpCropleyEllie10Bishop Heelan17' 5"
High JumpDurbinMegan10Greene County5' 5"
High JumpFayaSunday11Denison-Schleswig5' 5"
100mKingCarly9Assumption12.26
100mSlightDianna11Boone12.40
200mShermanLaura12Wahlert, Dub24.97
200mKingCarly9Assumption25.00
400mSlightDianna11Boone54.73*
400mKingCarly9Assumption57.19
800mRipslingerJoy11Assumption2:07.51*
800mSchumacherJulia10Assumption2:14.57
1500mRipslingerJoy11Assumption4:39.03
1500mKohut-JacksonAbby12Ballard4:41.27
3000mKohut-JacksonAbby12Ballard10:08.29
3000mRipslingerJoy11Assumption10:11.43
100 HurdlesBjustromMaggie12ADM, Adel14.74
100 HurdlesThoresonEmma11Pella14.84
400 HurdlesDeanMolly12Glenwood1:03.58
400 HurdlesNimrodKatie10Decorah1:04.09
4x100Harris
Jennings
Carroll
King
Jasmine
Rachel
Mary Grace
Carly
11
12
10
9
Assumption48.72
4x100Ganshirt
Sherman
Osterberger
Hasken
Jackie
Anna
Alli
Bailey
11
10
12
10
Wahlert, Dub49.05
4x200King
Jennings
Harris
Carroll
Mallory
Rachel
Jasmine
Mary Grace
12
12
11
10
Assumption1:41.50*
4x200Osterberger
Fricano
Sherman
Sherman
Alli
Katy
Anna
Laura
12
12
10
12
Whalert, Dub1:41.51*
4x400Perez
Nimrod
Solberg
Schuring
Katie
Ktie
Kalle
Taylor
12
10
12
12
Decorah3:54.36
4x400Boge
Fricano
Osterberger
Sherman
Kelly
Katy
Ellie
Laura
12
12
10
12
Whalert, Dub3:57.22
4x800King
Adams
Rohlf
Schumacher
Mallory
Sarah
Grace
Julia
12
12
10
10
Assumption9:22.20
4x800Schneider
Sporkman
Howardson
Steffensmeier
Brett
Allison
Sierra
Sarah
10
12
10
12
Fort Madison9:25.73
DMRCarroll
Jennings
Adams
Ripslinger
Mary Grace
Rachel
Sarah
Joy
10
12
12
11
Assumption4:03.25
DMRQuandahl
Solberg
Schuring
Nimrod
Kayla
Kalle
Taylor
Katie
11
12
12
10
Decorah4:08.88
SMRGanshirt
Osterberger
Sherman
Fricano
Jackie
Alli
Laura
Katy
11
12
12
12
Wahlert, Dub1:46.46*
SMRHarris
Jennings
Carroll
King
Jasmine
Rachel
Mary Grace
Mallory
11
12
10
12
Assumption1:46.51*
4x100 SHRPingel
Holterhaus
Thoreson
McKinstrey
Kiki
Emily
Emma
Corin
11
9
11
12
Pella1:03.13*
4x100 SHRMoline
Danner
Wyrick
Lyons
Claire
Madyln
Jada
Payton
12
9
11
12
Boone1:05.68

*Denotes State Record

Girls 4A

EventLast NameFirst NameYearSchoolMark
Shot PutHammondErika12Clinton47' 1.5"*
Shot PutHoymanAnna11Indianola41' 11"
DiscusLaufenbergSydney12Clinton153' 8"
DiscusHoymanAnna11Indianola139' 9"
Long JumpThomasDarby09CB, A Lincoln18' 7.75"
Long JumpSauerKenna09Ankeny Centennial18' 4.75"
High JumpDeGeorgeKelli12Pleasant Valley5' 6"
High JumpGudenkaufGrace11Dubuque Senior5' 5"
100mCarterBriyana12DSM, Roosevelt12.00
100mRobertsKerris09WAT East12.06
200mRobertKerris09WAT East24.74
200mJonesKhenadi11SC, West24.81
400mWenselPayton10Linn-Mar55.87
400mChapmanLarkin12Muscatine56.63
800mJenksStephanie12Linn-Mar2:10.56
800mSaundersTia12IC, West2:12.40
1500mJenksStephanie12Linn-Mar4:29.21
1500mNoahJulia12Urbandale4:31.41
3000mJenksStephanie12Linn-Mar9:33.94
3000mYanekMackenzie12Pleasant Valley9:35.48
100 HurdlesDonahueCarly12Pleasant Valley14.47
100 HurdlesRanschauAbilene12CR Jefferson14.49
400 HurdlesCarlyDonahue12Pleasant Valley1:01.35
400 HurdlesShellmyerSkyler10Urbandale1:03.12
4x100Jenkins
Roberts
Dunn
Muhammad
Shamya
Kerris
Jasmine
Alanna
10
9
10
10
WAT East48.16
4x100Bergmann
Ranschau
Anderson
Blue
MiAsia
Abilene
Autumn
Jasmin
10
12
11
12
CR Jefferson48.17
4x200Ranschau
Bergmann
Anderson
Blue
Abilene
MiAsia
Autumn
Jasmine
12
10
11
12
CR Jefferson1:40.24
4x200Sehman
Buss
Witte
Vojic
Maddie
Talia
Shaye
Elma
12
12
12
10
Waukee1:41.01
4x400Donahue
Spelhaug
Tebbe
Swanson
Carly
Ellie
Rachel
Addie
12
10
11
11
Pleasant Valley3:53.22
4x400Roberts
Hovey
Kamienski
Brown
Olivia
Josie
Avery
Elle
12
9
9
11
Johnston3:55.24
4x800Cole
Moreno
Noah
Prescott
Mickey
Trina
Julia
Elyse
12
12
12
12
Urbandale9:09.90*
4x800Akason
Laird
Brush
Campbell
Logan
Maggie
Rachel
Lily
10
11
12
10
Waukee9:17.24
DMRReysack
Saddoris
Draayer
Gray
Sydney
Katie
Hannah
Megan
12
10
12
10
Ankeny Centennial4:05.21
DMRMcKibben
Vojic
Gates
Akason
Emily
Elma
Taylor
Logan
11
10
12
10
Waukee4:05.25
SMRBergmann
Anderson
Ranschau
Blue
MiAsia
Autumn
Abilene
Jasmine
10
11
12
12
CR Jefferson1:45.89
SMRSutten
Hersom
Milani
Woodard
Abby
Brianna
Sydney
Mackenzie
10
11
10
11
SE Polk1:46.20
4x100 SHRSpelhaug
DeGeorge
Park
Donahue
Ellie
Kelli
Claire
Carly
10
12
11
12
Pleasant Valley1:01.26*
4x100 SHRSchau
Winger
Modrell
Gray
Hannah
Sydney
Danielle
Mary
11
10
12
11
Waukee1:01.96

*Denotes State Record

Elite All State (All Classes)

Event#Last NameFirst NameYearSchoolMark
Shot Put1PhelpsKiana12KP-WC48-08.75*
Shot Put2HammondErika12Clinton47-01.50*
Shot Put3KofronJamie9Tipton42-09.00
Shot Put4GrunderBrinn12Durant41-11.50
Discus1PhelpsKiana12KP-WC172-01*
Discus1LaufenbergSydney12Clinton153-08
Discus2HoymanAnna11Indianola139-09
Discus3BurtonAshlan12Urbandale139-03
Long Jump1ThomasDarby9CB A Lincoln18-07.75
Long Jump2SauerKenna9Ankeny Centennial18-04.75
Long Jump3GonzalezMaria12West Hancock18-04.00
Long Jump4MarcucciAleenah12Northeast GL18-00.75
High Jump1DeGeorgeKelli12Pleasant Valley5-06.00
High Jump2GudenkaufGrace11DUB Senior5-05.00
High Jump2DurbinMegan10Greene County5-05.00
High Jump2FayaSunday11Denison-Schlswg5-05.00
High Jump2GorhamMaria10North Polk A5-05.00
100m1CarterBriyana12DSM Roosevelt12
100m2RobertsKerris9WAT East12.06
100m3JonesKhenadi11SC West12.13
100m4BussTalia12Waukee12.14
200m1RobertsKerris9WAT East24.74
200m2JonesKhenadi11SC West24.81
200m3ShermanLaura12Wahlert, Dub24.97
200m4KingCarly9Assumption25
400m1SlightDianna11Boone54.73*
400m2WenselPayton10Linn-Mar55.87
400m3ChapmanLarkin12Muscatine56.63
400m4HegelheimerMelina9Ames56.82
800m1RipslingerJoy11Assumption2:07.51*
800m2JenksStephanie12Linn-Mar2:10.56
800m3SaundersTia12IC West2:12.40
800m4CoveyOkasana12DSM Christian2:12.62
1500m1JenksStephanie12Linn-Mar4:29.21
1500m2NoahJulia12Urbandale4:31.41
1500m3PrescottElyse12Urbandale4:33.42
1500m4YanekMackenzie12Pleasant Valley4:37.92
3000m1JenksStephanie12Linn-Mar9:33.94
3000m2YanekMackenzie12Pleasant Valley9:35.48
3000m3PrescottElyse12Urbandale9:45.72
3000m4NoahJulia12Urbandale9:47.12
100 H1MarcucciAleenah12Northeast GL14.42
100 H2DonahueCarly12Pleasant Valley14.47
100 H3RanschauAbilene12CR Jefferson14.49
100 H4WelchValerie11IC West14.66
400H1DonahueCarly12Pleasant Valley1:01.35
400H2ShellmyerSkyler10Urbandale1:03.12
400H3WelchValerie11IC West1:03.29
400H4DeanMolly12Glenwood1:03.58
4x1001Jenkins
Roberts
Dunn
Muhammad
Shamya
Karris
Jasmine
Alanna
10
9
10
10
WAT East48.16
4x1002Bergmann
Ranschau
Anderson
Blue
MiAsia
Abilene
Autumn
Jasmine
10
12
11
12
CR Jefferson48.17
4x1003Sehman
Schau
Vojic
Witte
Maddie
Hannah
Elma
Shaye
12
11
10
12
Waukee48.35
4x1004Thomas
Haron
Morken
Hagelheimer
Desiree
Fatima
Kylie
Melina
11
12
12
9
Ames48.55
4x2001Ranschau
Bergmann
Anderson
Blue
Abilene
MiAsia
Autumn
Jasmin
12
10
11
12
CR Jefferson1:40.24
4x2002Sehman
Huss
Witte
Vojic
Maddie
Talia
Shaye
Elma
12
12
12
10
Waukee1:41.01
4x2003Woodard
Hersom
Sutten
Milani
Mackenzie
Brianna
Abby
Sydney
11
11
10
10
SE Polk1:41.22
4x2004Matthews
Holman
Moss
Carter
Shaniya
Kori
Desirae
Briyana
11
10
12
12
DSM Roosevelt1:41.23
4x4001Donahue
Spelhaug
Tebbe
Swanson
Carly
Ellie
Rachel
Addie
12
10
11
11
Pleasant Valley3:53.22
4x4002Perez
Nimrod
Solberg
Schuring
Katie
Katie
Kalle
Taylor
12
10
12
12
Decorah3:54.36
4x4003Roberts
Hovey
Kamienski
Brown
Olivia
Josie
Avery
Elle
12
9
9
11
Johnston3:55.24
4x4004Anderson
Koenigsfeld
Belew
Blue
Autumn
Meredith
MaKayla
Jasmine
11
12
11
12
CR Jefferson3:55.36
4x8001Cole
Moreno
Noah
Prescott
Mickey
Trina
Julia
Elyse
12
12
12
12
Urbandale9:09.90*
4x8002Akason
Laird
Brush
Campbell
Logan
Maggie
Rachel
Lily
10
11
12
10
Waukee9:17.24
4x8003Nock
Skopec
Moore
Saunders
Bailey
Jessie
Olivia
Tia
10
11
9
12
IC West9:20.20
4x8004Kraft
Morter
France
Chapman
Brina
Moriah
Regan
Larkin
11
10
12
12
Muscatine9:21.53
DMR1Carroll
Jennings
Adams
Ripslinger
Mary Grace
Rachel
Sarah
Joy
10
12
12
11
Assumption4:03.25
DMR2Reysack
Saddoris
Draayer
Gray
Sydney
Katie
Hannah
Megan
12
10
12
10
Ankeny Centennial4:05.21
DMR3McKibben
Vojic
Gates
Akason
Emily
Elma
Taylor
Logan
11
10
12
10
Waukee4:05.25
DMR4Johnson
Pryor
Shellmyer
Noah
Hope
Dee Dee
Skyler
Julia
9
9
10
12
Urbandale4:08.28
SMR1Bergmann
Anderson
Ranschau
Blue
MiAsia
Autumn
Abilene
Jasmine
CR Jefferson1:45.89
SMR2Sutten
Hersom
Milani
Woodard
Abby
Brianna
Sydney
Mackenzie
10
11
10
11
SE Polk1:46.20
SMR3Arthofer
Wichman
Paul
Swanson
Adrea
Emma
Emily
Addie
9
12
12
11
Pleasant Valley1:46.21
SMR4Sehman
Schau
Vojic
Campbell
Maddie
Hannah
Elma
Lily
12
11
10
10
Waukee1:46.38
4x100 SHR1Spelhaug
DeGeorge
Park
Donahue
Ellie
Kelli
Claire
Carly
10
12
11
12
Pleasant Valley1:01.26*
4x100 SHR2Schau
Winger
Modrell
Gray
Hannah
Sydney
Danielle
Mary
11
10
12
11
Waukee1:01.96
4x100 SHR3Pingel
Holterhaus
Thoreson
McKinstrey
Kiki
Emily
Emma
Corin
11
9
11
12
Pella1:03.13*
4x100 SHR4Ingram
Atack
Song
Morken
Isabel
Akouj
Athena
Kylie
10
11
10
12
Ames1:03.56

*Denotes State Record