2018 Boys All-State Selections – Cross Country

Home/Cross Country/All-State – Cross Country/2018 Boys All-State Selections – Cross Country
Print Friendly, PDF & Email

2018 Boys Elite All State

*Prior Elite All State team selection

First NameLast NameGradeTimeSchool
TimSindt12**15:36.0Ankeny
JackPendergast1115:41.7Prairie, Cedar Rapids
KolbyGreiner12*15:44.1Iowa City, West
SamHall1115:48.1Dowling Catholic, West Des Moines
DavidHolesinger1215:52.6Dubuque, Hempstead
JacobGreen1115:54.5Cedar Rapids, Kennedy
DylanDolezal1115:59.7Linn-Mar, Marion
ReeceSmith12*16:00.7Garner-Hayfield-Ventura
ZachFry1116:02.5Dowling Catholic, West Des Moines
CodyMertens1216:03.1Mount Pleasant
AnieyAkok1016:06.1Ames
BenHermiston12*16:08.0Dubuque, Hempstead
LewisKleman1116:08.7Cedar Rapids, Washington
PaulSchneidermann1216:09.0Cedar Rapids, Washington
RyanWinger1016:09.5Dubuque, Hempstead

2018 Boys 4A All State

*Prior 4A All State team selection

First NameLast NameGradeTimeSchool
TimSindt12**15:36.0Ankeny
JackPendergast1115:41.7Prairie, Cedar Rapids
KolbyGreiner12*15:44.1Iowa City, West
SamHall1115:48.1Dowling Catholic, West Des Moines
DavidHolesinger1215:52.6Dubuque, Hempstead
JacobGreen1115:54.5Cedar Rapids, Kennedy
DylanDolezal1115:59.7Linn-Mar, Marion
ZachFry1116:02.5Dowling Catholic, West Des Moines
AnieyAkok1016:06.1Ames
BenHermiston12*16:08.0Dubuque, Hempstead
LewisKleman1116:08.7Cedar Rapids, Washington
PaulSchneidermann1216:09.0Cedar Rapids, Washington
RyanWinger1016:09.5Dubuque, Hempstead
KentNichols1116:09.7Pleasant Valley
AidenMcCombs1216:10.1Ankeny

2018 Boys 3A All State

*Prior 3A All State team selection

First NameLast NameGradeTimeSchool
CodyMertens1216:03.1Mount Pleasant
QuintonOrr1016:10.0Humboldt
NateMueller10*16:12.0ADM
LukePost1016:15.0Center Point-Urbana
ReesTyler11*16:17.1Gilbert
NathanPatel11*16:18.2Gilbert
JackSexton1116:21.5Clear Creek-Amana
HarrisonVanderlinden12*16:22.5Marion
JosiahWittenberg916:24.8Pella
TreyEngen1216:31.6Algona
ColeHemann1116:32.7Marion
BradyHogan1016:38.8Decorah
GusHayes12**16:42.8Decorah
SamKepford1216:43.2Waverly-Shell Rock
BradleyRamsey1116:44.1Dallas Center-Grimes

2018 Boys 2A All State

*Prior 2A All State team selection

First NameLast NameGradeTimeSchool
ReeceSmith12***16:00.7Garner-Hayfield-Ventura
JoeAnderson12**16:22.2George-Little Rock/Central Lyon/Rock Rapids
JerryJorgenson12***16:32.6Treynor
CalebShumaker1016:33.0Tipton
EricHeibult1216:34.0Sheldon
BradyGriebel1016:39.0Bellevue
DylanDarsidan1016:39.3Camanche
SpencerMoon12**16:50.5South Central Calhoun
ChandlerDouglas1216:53.9North Fayette Valley
TaylorMeyers1116:54.5Estherville Lincoln Center
BenEllis12*16:55.0Tipton
LakeLeBahn11*17:00.0Union, La Porte City
PeterShippy12*17:00.3Sioux Center
SamuelHarrison11*17:00.7Sioux Center
LandonNoe1017:04.6Albia

2018 Boys 1A All State

*Prior 1A All State team selection

First NameLast NameGradeTimeSchool
SeanMcDermott12*16:16.4Madrid
JoshuaBaudler1116:19.8Nodaway Valley
WillRoder1116:32.0Gehlen Catholic, LeMars
NoahNelsen12*16:37.6ACGC
LoudenFoster1116:42.1West Central Valley, Stuart
CalebSilver1216:45.4BCL-UW, Conrad
GrantBrouwer12*16:45.7Sibley-Ocheyedan
JasonRenze1016:46.7Madrid
QuintonGrove1116:47.6South Hamilton, Jewel
CarsonRygh11*16:48.4Lake Mills
NoahJorgenson1116:49.5Sidney
BuddyDarting11*16:49.5Wilton
BradyMillikin1016:50.4Pekin
EricBrannon1016:51.4Siouxland Christian
JustinAmbrose1216:53.5Boyer Valley, Dunlap