Print Friendly, PDF & Email

August 22nd, 2019 (Pre-Season)

Ranking Comments can be sent to the  Web-editor and they will be sent to the ranking committee.

Need to be notified when the rankings are released? Complete this form.

** Attention Coaches**

It is the responsibility of, and extremely important that, each coach/school to clearly identify a Junior Varsity team as competing in a Varsity event when reporting meet results. 

Boys 4A

RankTeam
1Dowling Catholic, WDM
2Dubuque, Hempstead
3Pleasant Valley
4Prairie, CR
5CR Washington
6CR Kennedy
7Cedar Falls
8Johnston
9Southeast Polk
10Ames
11Iowa City, West
12Valley, WDM
13Ankeny Centennial
14Waukee
15Urbandale

Teams to Watch

Ankeny
Bettendorf
Iowa City, City High
Linn-Mar, Marion
Sioux City, North

Girls 4A

RankTeam
1Johnston
2Southeast Polk
3Waukee
4Valley, WDM
5Dubuque, Senior
6Dubuque, Hempstead
7Prairie, CR
8Urbandale
9Linn-Mar, Marion
10DM, Roosevelt
11Ankeny Centennial
12Iowa City, West
13Pleasant Valley
14CR Kennedy
15Dowling Catholic, WDM

Teams to Watch

Ankeny
Bettendorf
Cedar Falls
Iowa City, City High
Iowa City, Liberty

Boys 3A

RankTeam
1Clear Creek Amana
2Gilbert
3Carlisle
4Pella
5Marion
6Dallas Center-Grimes
7Decorah
8Wahlert
9Humboldt
10MOC-Floyd Valley
11Glenwood
12Atlantic
13Grinnell
14Sergeant Bluff-Luton
15Mount Vernon-Lisbon

Teams to Watch

ADM, Adel
Bondurant-Farrar
Center Point-Urbana
LeMars
Waverly-Shell Rock

Girls 3A

RankTeam
1Wahlert
2DCG
3Ballard
4Glenwood
5Pella
6Heelan
7Atlantic
8Harlan
9Grinnell
10Solon
11North Polk
12Charles City
13Decorah
14Norwalk
15Spencer

Teams to Watch

Assumption
Benton
Carlisle
Creston
Le Mars

Boys 2A

RankTeam
1Tipton
2Monticello
3South Hardin
4Albia
5Davis County
6Des Moines Christian
7Camanche
8Okoboji
9GC/G-R
10GLR/CL
11Williamsburg
12Unity Christian
13Red Oak
14Bellevue
15Western Christian

Teams to Watch

Danville-New London
Garner-Hayfield-Ventura
Roland-Story
Sioux Center
Treynor

Girls 2A

RankTeam
1Williamsburg
2Wc-Kp
3Mid-Prairie, Wellman
4Jesup
5Panorama, Panora
6Danville New London
7Starmont
8Waukon
9Unity Christian, Orange City
10Dike New Hartford
11Albia
12Cherokee
13ACGC
14Shenandoah
15Cresco, Crestwood

Teams to Watch

Eagle Grove
Grundy Center
Monticello
Springville – Central City
Tipton

Boys 1A

RankTeam
1Madrid
2Calamus Wheatland
3Maquoketa Valley
4Earlham
5Nodaway Valley
6South Winneshiek
7At. Albert Council Bluffs
8Pekin
9BCLUW
10Woodward Academy
11Newman Mason City
12Denver
13Cascade
14Ogden
15Trinity Christian

Teams to Watch

Durant
North Butler
North Linn
Sioux Central
Wilton

Girls 1A

RankTeam
1Logan Magnolia
2Regina Iowa City
3Hudson
4Kee Lansing
5Aplington Parkersburg
6Cascade
7Denver
8Pekin
9Earlham
10Marquette
11North Linn
12East Marshall
13South Winneshiek
14Tri Center
15Ridge View

Teams to Watch

AHSTW
Central Elkader
Prince of Peace
Saint Edmond
South Obrien