Print Friendly, PDF & Email

September 17, 2019 (Week 3)

Note: These rankings generally reflect the results from the previous week up and through the Sunday before they are released.

Ranking Comments can be sent to the  Web-editor and they will be sent to the ranking committee.

Need to be notified when the rankings are released? Complete this form.

** Attention Coaches**

It is the responsibility of, and extremely important that, each coach/school to clearly identify a Junior Varsity team as competing in a Varsity event when reporting meet results. 

Boys 4A

RankTeam
1Dowling Catholic, WDM
2Dubuque, Hempstead
3Cedar Falls
4Johnston
5Sioux City, North
6Iowa City, West
7Pleasant Valley
8Urbandale
9CR Kennedy
10Iowa City, City High
11Ames
12Waukee
13Linn-Mar, Marion
14Southeast Polk
15Ankeny Centennial

Teams to Watch

CR Washington
Epworth, Western Dubuque
Iowa City, Liberty
Prairie, CR
Valley, WDM

Girls 4A

RankTeam
1Johnston
2Southeast Polk
3Dubuque, Senior
4Waukee
5Dubuque, Hempstead
6Prairie, CR
7Linn-Mar, Marion
8Ankeny Centennial
9Dowling Catholic, WDM
10DM, Roosevelt
11Ottumwa
12Iowa City, City High
13Bettendorf
14Iowa City, Liberty
15Iowa City, West

Teams to Watch

Indianola
Pleasant Valley
Sioux City, East
Urbandale
Valley, WDM

Boys 3A

RankTeam
1Carlisle
2Clear Creek Amana
3Dallas Center Grimes
4Gilbert
5Norwalk
6Decorah
7Marion
8Pella
9North Polk
10Dubuque Wahlert
11Humboldt
12Atlantic
13Center Point-Urbana
14Waverly-Shell Rock
15Mount Vernon Lisbon

Teams to Watch

Glenwood
Grinnell
MOC-Floyd Valley
Sergeant Bluff Luton
Spencer

Girls 3A

RankTeam
1Ballard
2Wahlert
3DCG
4Harlan
5Spencer
6Norwalk
7Grinnell
8North Polk
9Atlantic
10Heelan
11Solon
12Decorah
13Mt Pleasant
14CPU
15Glenwood

Teams to Watch

Benton
Charles City
Humboldt
Marion
MVL

Boys 2A

RankTeam
1Tipton
2South Hardin
3Albia
4Des Moines Christian
5Monticello
6Williamsburg
7GC/GR
8Mid-Prairie
9Western Christian
10Davis County
11Danville-New London
12Camanche
13Okoboji
14Unity Christian
15Central Decatur

Teams to Watch

GLR/CL
North Fayette Valley
Northeast
OABCIG
Red Oak

Girls 2A

RankTeam
1Mid-Prairie Wellman
2Williamsburg
3WC-KP
4Monticello
5Panorama
6Jesup
7Starmont
8Emmetsburg
9Unity Christian
10ACGC
11Crestwood
12Waukon
13Davis County
14Cherokee
15Western Christian

Teams to Watch

Chariton
Dike – New Hartford
Okoboji
Shenandoah
Springville – CC

Boys 1A

RankTeam
1Earlham
2Nodaway Valley
3Madrid
4Maquoketa Valley
5West Fork
6South Winneshiek
7Denver
8Pekin
9Tri Center
10Ogden
11Saint Albert
12IKM
13Saint Ansgar
14St. Edmond
15Calamus Wheatland

Teams to Watch

Durant
Newman
Siouxland Christian
Sioux Central
Wilton

Girls 1A

RankTeam
1Logan Magnolia
2Denver
3Aplington Parkersberg
4Iowa City Regina
5Kee High
6Hudson
7Pekin
8Central Elkader
9Newman
10AHSTW
11Tri Center
12St. Edmond
13Nashua Plainfield
14South Winneshiek
15North Linn

Teams to Watch

Collins Maxwell
Earlham
Ridgeview
Twin Cedars
West Fork