Print Friendly, PDF & Email

October 22, 2019 (Week 8)

Note: These rankings generally reflect the results from the previous week up and through the Sunday before they are released.

Ranking Comments can be sent to the  Web-editor and they will be sent to the ranking committee.

Need to be notified when the rankings are released? Complete this form.

** Attention Coaches**

It is the responsibility of, and extremely important that, each coach/school to clearly identify a Junior Varsity team as competing in a Varsity event when reporting meet results. 

Boys 4A

RankTeam
1Dubuque, Hempstead
2Dowling Catholic, WDM
3Sioux City, North
4Pleasant Valley
5Cedar Falls
6Ames
7Prairie, CR
8Johnston
9Iowa City, West
10Iowa City, Liberty
11Southeast Polk
12Linn-Mar, Marion
13Waukee
14Urbandale
15Iowa City, City High

Teams to Watch

Ankeny Centennial
CR Kennedy
CR Washington
Epworth, Western Dubuque
Valley, WDM

Girls 4A

RankTeam
1Johnston
2Dubuque, Senior
3Linn-Mar, Marion
4Waukee
5Southeast Polk
6Iowa City, City High
7Prairie, CR
8Dubuque, Hempstead
9Ankeny Centennial
10Bettendorf
11Urbandale
12Epworth, Western Dubuque
13Ottumwa
14DM, Roosevelt
15Iowa City, Liberty

Teams to Watch

Dowling Catholic, WDM
Indianola
Iowa City, West
Pleasant Valley
Valley, WDM

Boys 3A

RankTeam
1Clear Creek Amana
2Carlisle
3Dallas Center Grimes
4Norwalk
5North Polk
6Gilbert
7Center Point-Urbana
8Decorah
9Dubuque Wahlert
10Humboldt
11Pella
12Marion
13Mount Vernon Lisbon
14Harlan
15Waverly-Shell Rock

Teams to Watch

Atlantic
Bondurant-Farrar
Grinnell
LeMars
MOC-Floyd Valley

Girls 3A

RankSchool
1Ballard
2Wahlert
3DCG
4Harlan
5Decorah
6Solon
7Norwalk
8Heelan
9Charles City
10Grinnell
11Spencer
12Glenwood
13North Polk
14CPU
15Gilbert

Teams to Watch

Assumption
Carlisle
Mt. Pleasant
Pella
Winterset

Boys 2A

RankTeam
1Tipton
2Des Moines Christian
3Monticello
4South Hardin
5Williamsburg
6Albia
7Danville-New London
8Okoboji
9Camanche
10Western Christian
11Mid-Prairie
12Davis County
13Crestwood
14Central Decatur
15GC/GR

Teams to Watch

AC/GC
Jesup
North Fayette Valley
Sioux Center
Union

Girls 2A

RankSchool
1Mid Prairie-Wellman
2Williamsburg
3WC-KP
4Monticello
5Davis County
6Unity Christian
7Starmont
8Jesup
9ACGC
10Panorama
11Dike-New Hartford
12Emmetsburg
13Waukon
14Crestwood
15Okoboji

Teams to Watch

Chariton
Cherokee
Sibley Ocheydan
Tipton
Western Christian

Boys 1A

RankSchool
1Madrid
2Earlham
3Nodaway Valley
4West Fork
5Calamus Wheatland
6Denver
7South Winneshiek
8Pekin
9Maquoketa Valley
10Gehlen
11Saint Albert
12Tri Center
13Newman
14Saint Ansger
15Ogden

Teams to Watch

Central Springs
Hudson
Sioux Central
St. Edmond
Woodbine

Girls 1A

RankSchool
1Logan Magnolia
2Denver
3Applington Parkersburg
4Kee Lansing
5Regina
6Pekin
7Hudson
8AHSTW
9Newman
10Central Elkader
11Saint Edmonds
12Tri Center
13Earlham
14North Linn
15Nashua Plainfield

Teams to Watch

Collin Maxwell
Nodaway Valley
Prince of Peace
South Winneshiek
Van Meter