Print Friendly, PDF & Email

Meet Results: Week Nine (Oct 20 – 26)

State Qualifiers Week

Coaches/Meet Directors/Athletic Directors/News Outlets/Timers:

Please send all meet results to the IATC

IAXCResults@gmail.com

State Qualifier Results will be posted as soon as they are received.

 

Most recent update: Oct 24, 2019 @ 8:34 pm

Thursday, October 24

1A

Cedar Falls               1A    Boysupdated    Girls

Central Springs, Clarksville, Clayton Ridge Guttenberg, Denver, Don Bosco Gilbertville, Dunkerton, East Buchanan Winthrop, Edgewood-Colesburg, Janesville, Kee Lansing, Lake Mills, MFL MarMac, Nashua-Plainfield, North Butler Greene, North Iowa Buffalo Center, North Linn Troy Mills, North Tama Traer, Northwood-Kensett, Postville, Riceville, Rockford, Saint Ansgar, South Winneshiek, Sumner-Fredericksburg, Tripoli, Turkey Valley Jackson Junction, Valley Lutheran, Wapsie Valley Fairbank

Marshalltown           1A    Boys     Girls

Aplington-Parkersburg, Baxter, BCLUW Conrad, Belle Plaine, Belmond-Klemme, BGM Brooklyn, Bishop Garrigan Algona, Collins-Maxwell, Colo-Nesco, East Marshall LeGrand, GMG Garwin, Hudson, Lynnville-Sully, Madrid, Melcher-Dallas, Meskwaki Settlement School, Montezuma, Moravia, Moulton-Udell, Newman Catholic Mason City, North Mahaska New Sharon, Sigourney, Southeast Warren Liberty Center, Twin Cedars Bussey, West Fork Sheffield, West Hancock Britt, Woodward Academy, Woodward-Granger

Mount Ayr                 1A    Boysupdated    Girlsupdated

AHSTW Avoca, Ankeny Christian Academy, Audubon, Bedford, CAM Anita, Clarinda Academy, Coon Rapids-Bayard, Diagonal, Earlham, East Mills, East Union Afton, Essex, Exira/Elk Horn-Kimballton, Fremont-Mills Tabor, Griswold, IKM-Manning, Interstate 35 Truro, Lenox, Martensdale-St. Marys, Mount Ayr, Nodaway Valley, Ogden, Orient-Macksburg, Riverside Oakland, Sidney, Southwest Valley, Stanton, Van Meter, Wayne Corydon

Regina, Iowa City     1A    Boys     Girls

Alburnett, Calamus-Wheatland, Cascade Western Dubuque, Central Elkader, Columbus Community Columbus Junction, Durant, Easton Valley, English Valleys North English, Highland Riverside, Hillcrest Academy, HLV Victor, Holy Trinity Catholic Fort Madison, Isaac Newton Christian Academy, Keota, Lone Tree, Maquoketa Valley Delhi, Marquette Catholic Bellevue, Mediapolis, Midland Wyoming, North Cedar Stanwood, Pekin, Prince of Peace Catholic Clinton, Regina Iowa City, Rivermont Collegiate Bettendorf, Van Buren Community, WACO Wayland, Wapello, Wilton, Winfield-Mt. Union

Ridgeview                   1A    Boys     Girls

Alta-Aurelia, Boyer Valley Dunlap, East Sac County, Gehlen Catholic LeMars, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire, Harris-Lake Park, Hartley-Melvin-Sanborn, Hinton, Lawton-Bronson, Logan-Magnolia, Manson Northwest Webster, MMCRU, North Union, Ridge View, Sioux Central Sioux Rapids, Siouxland Christian, South O’Brien Paullina, St. Albert Council Bluffs, St. Edmond Fort Dodge, St. Mary’s Remsen, Tri-Center Neola, Trinity Christian, West Bend-Mallard, West Harrison Mondamin, West Monona Onawa, Westwood Sloan, Whiting, Woodbine, West Sioux Hawarden

 

2A

Dike-New Hartford                     2A    Boys     Girls

Clarion-Goldfield-Dows, Dike-New Hartford, Eagle Grove, GCGR, Jesup, Monticello, Pocahontas Area, Roland-Story Story City, South Central Calhoun, South Hamilton Jewell, South Hardin, Southeast Valley Gowrie, Springville-Central City, Union La Porte City

North Fayette Valley                   2A    Boys     Girls

Beckman Catholic Dyersville, Bellevue, Camanche, Columbus Catholic Waterloo, Crestwood, Cresco, Forest City, Garner-Hayfield-Ventura, New Hampton, North Fayette Valley, Oelwein, Osage, Starmont, Tipton, Waukon

Panorama, Panora                       2A    Boys     Girls

ACGC, Albia, Central Decatur, Chariton, Clarinda, Des Moines Christian, Emmetsburg, Greene County (Girls Only), Missouri Valley, Panorama Panora, Red Oak, Shenandoah, Treynor, Underwood, West Central Valley Stuart

Unity Christian, Orange City     2A    Boys     Girls

Cherokee, Washington, Estherville Lincoln Central, George-Little Rock/Central Lyon, MVAOCOU, OABCIG, Okoboji Milford, Sheldon, Sibley-Ocheyedan, Sioux Center, Spirit Lake, Unity Christian Orange City, WC-KP, West Lyon Inwood, Western Christian Hull

Williamsburg                                 2A    Boys     Girls

Cardinal Eldon, Central Lee Donnellson, Colfax-Mingo, Danville/New London, Davis County Bloomfield, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Louisa-Muscatine, Mid-Prairie Wellman, Northeast Goose Lake, PCM Monroe, Pella Christian, Pleasantville, West Liberty, West Marshall State Center, Williamsburg

 

3A

Atlantic                3A    Boys     Girls

ADM Adel, Atlantic, Boone, Carlisle, Creston, Denison-Schleswig, Glenwood, Greene County (Boys Only), Harlan, Kuemper Catholic Carroll, North Polk Alleman, Perry, Saydel

Humboldt            3A    Boys     Girls

Algona, Ballard, BHRV, Bishop Heelan Catholic Sioux City, Gilbert, Humboldt, LeMars, MOC-Floyd Valley, Sergeant Bluff-Luton, Spencer, Storm Lake, Waverly-Shell Rock, Webster City

Independence     3A    Boys     Girls

Anamosa, Benton Community, Charles City, Clear Lake, Decorah, Hampton-Dumont-CAL, Independence, Iowa Falls-Alden/AGWSR, Marion, Vinton-Shellsburg, Wahlert Dubuque, West Delaware Manchester, Xavier Cedar Rapids

Pella                      3A    Boys     Girls

Bondurant-Farrar, Centerville, Clarke Osceola, Dallas Center-Grimes, Fairfield, Knoxville, Nevada, Norwalk, Oskaloosa, Pella, South Tama County, Tama, Winterset

Solon                     3A    Boys     Girls

Assumption Davenport, Center Point-Urbana, Central DeWitt, Clear Creek-Amana, Fort Madison, Grinnell, Keokuk, Maquoketa, Mount Pleasant, Mount Vernon-Lisbon, Notre Dame/West Burlington, Solon, Washington

 

4A

Cedar Falls                                            4A    Boys     Girls

Ames, Cedar Falls, Cedar Rapids Jefferson, Cedar Rapids Kennedy, Cedar Rapids Washington, Dubuque Senior, Epworth Western Dubuque, Iowa City City, Muscatine, Waterloo United

Council Bluffs, Abraham Lincoln     4A    Boys     Girls

Ankeny Centennial, Council Bluffs Abraham Lincoln, Council Bluffs Thomas Jefferson, Lewis Central, Sioux City East, Sioux City North, Sioux City West, Urbandale, Waukee

Marshalltown                                        4A    Boys     Girls

Ankeny, Fort Dodge, Indianola, Iowa City Liberty, Johnston, Marshalltown, Mason City, Newton, Ottumwa, Cedar Rapids Prairie

Pleasant Valley                                      4A    Boys     Girls

Bettendorf, Burlington, Clinton, Davenport Central, Davenport North, Davenport West, Dubuque Hempstead, Linn-Mar Marion, North Scott Eldridge, Pleasant Valley

Southeast Polk                                       4A    Boys     Girls

Des Moines Abraham Lincoln, Des Moines East, Des Moines Hoover, Des Moines North, Des Moines Roosevelt, Dowling Catholic WDM, Iowa City West, Southeast Polk, Valley West Des Moines